banner1

Tarsus'ta bulunan tarihi bacada büyük tehlike!!!

Tarsus’ta tescilli taşınmaz Kültür Varlığı olan tarihi RASİM DOKUR BACASINDAKİ çatlaklar büyüyerek tehlike arzediyor.

Tarsus'ta bulunan tarihi bacada büyük tehlike!!!

Tarsus’ta bulunan Tarihi Baca’daki çatlaklar büyüyünce tehlike arzetmeye başladı.

Kurtuluş Savaşı sırasında Türk Ordusunun bez ihtiyacını karşılayan fabrikadan yadigar kalan 27 metre yükseklikteki tarihi baca Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu  tarafından koruma altına alınmıştı..

   Tarsus'un İsmetpaşa Mahallesi'nde 1911 yılında kurulan ve Türkiye'nin ilk iplik ve dokuma fabrikalarından biri olan Rasim Dokur İplik ve Dokuma Fabrikasının ayakta kalan tek bölümü olan bacası, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma kurulunca koruma altına alınmasına rağmen bugün kadar çevre düzenlemesi yapılmadı.

  İşletmeden geriye tek kalan bölüm olan 27 metre uzunluğundaki bacanın çevresi geçtiğimiz yıllarda çelik telle sarılarak güçlendirilmişti. Bacanın daha fazla zarar görmemesi ve ilerleyen yıllarda yıkılmasının önlenmesi amacıyla bu sistem uygulanmıştı. Fakat bu da yeterli olmadığı ve çatlakların büyüdüğü bildiriliyor.

İsmet paşa mahalle muhtarı Nadir Batmaz, tehlikenin büyüklüğüne  dikkat çekerek,’Bu baca her an yıkılabilir. Önlem acil şart. Ayrıca cumartesi günü bir konser etkinliği var.Yüksel desibelli ses yapıya zarar vermesinden korkuyoruz. konserin bacaya en uzak noktada ve anfilerin bacaya ter istikamette döndürülmesi şart ‘’dedi.

Kurtuluş Savaşı yıllarında Türk Ordusuna sağladığı katkı ve işletme sahibinin anısının yaşatılması adına bacanın koruma altına alındığı bilinirken çevre sakinleri ve kenti ziyarete gelen misafirler de buranın anıt yapı olarak koruma altına alınmasını istediler.

Tarsus Haber

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2019, 14:39

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER