banner1

Hayır Diyememek

Hayır Diyememek
​Yorgun bir günün ardından eve geldiniz. Üstünüzü değiştiniz, rahatlatıcı bir duş aldınız, ocağa bir çay koyup TV karşısında yudumlayarak günün yorgunluğunu atma düşüncesiyle mutfağa yöneldiniz ve bir anda telefonunuz çalmaya başladı.

Açtınız, sevdiğiniz ve değer verdiğiniz bir insan sizi br yere davet etti. Siz ona yorgun olduğunuzu ve dışarı çıkmaya üşendiğinizi söylemenize rağmen o diretti ve ‘canım sıkılıyor, eğleniriz güleriz muhabbet ederiz’ tarzında şeyler söyledi.

Ve kendinizi bir anda  yalnızlığın koynundan çıkarıp planlarınızın çok çok uzağında, bir cafe masasında arkadaşınızın o günkü dertlerini dinlerken ve onu neşelendirmeye çalışıyorken buldunuz. Orada vakit geçirdikten sonra geç bir saatte eve dönüp yorgun bir şekilde uykuya daldınız.

​Başka bir gün ise evde boş boş oturup sıkıldığınız bir anda bahsi geçen arkadaşınızı arayıp buluşmak istediniz ve ‘hayır’ cevabı aldınız. Siz diretmediniz, ‘başka zaman görüşürüz o zaman’ dediniz ve kapattınız. Fakat o yine sizin istemediğiniz bir zamanda sizi aradı ve bu kısır döngü siz ‘hayır’ kelimesini kullandığınız için sürekli devam etti.

​İnsanların her günü her gününü tutmaz. Duygusal bir varlık olan insan,bazen yalnız kalmak ister, bazen de kalabalıkların arasında kaybolmak ister. Ve mutlaka her zaman kendinin tam tersınde hareket eden, olmadık zamanda olmadık şeyler talep eden insanlar bulunur etrafında. Ve hayır diyemeyen bir insan ‘hayır cevabını kabul etmeyen’ insanların arasında bir yaprak misali sürüklenir durur.

​Hiç düşündünüz mü, bir insan çevresindeki insanlara neden hayır diyemez? Muhtemelen aklınıza ilk gelen şey çevresindeki insanları sevdiğinden kaynaklı hayır diyememesi olackaktır. Yanıldınız; zira hayır diyemeyen insanların bu problemi çocukluk yıllarına kadar dayanır.

​Üsküdar Üniversitesi Etiler Polikliniği Psikiyatristi Yrd.Doç.Dr. Alper Evrensel yazdığı bir yazıda "Güçlü bir iradenin temelleri çocuklukta atılır. Çocuğun özerklik duygusu kendiliğinden gelişme gösterir. Bu süreçte ana-babasının tutumları bu özerklik eğilimini engelleyecek tarzda olursa çocuk bağımlılaşır.

Zira bağımsızlaştığında yani anne babasının beklentileri tersine hareket ettiğinde anne babasını kaybedeceğinden korkar. Anne babası da çocukları kendi istediği gibi davrandığında onu ödüllendirir, davranmadığında da cezalandırırsa bu eğilim pekişir. Çocuk büyüdüğünde anne ve babası ile kurduğu ilişkinin benzerlerini diğer insanlarla da kurmaya başlar.

Onları hoşnut etmek için kendisi hoşnutsuz olmayı tercih eder. Sırf o insanlar ilişkiyi koparmasın, surat asmasın, küsmesin diye sürekli kendisinden maddi-manevi ödün verir. Borç istendiğinde geri çeviremez. Yardım talep edildiğinde karşı koyamaz. "diyerek hayır diyemeyen insanların aslında bu alışkanlığı çocukluk yıllarında edindiğini belirtmiştir.

Yani insanların çoğu karşısındaki insanı kırmamak için hayır demez, taleplerini geri çeviremez. Bunun yanı sıra nice ergenlik çağındaki çocuk hayır deme alışkanlığı kazanmadığı için kendisine uzatılan sigaraya hayır demez, ‘bir kereden bir şey olmaz’ lafına binaen uyuşturucu, esrar vb. zararlı maddeleri kendisine içirmeye çalışan arkadaşlarını geri çeviremez ve bağımlı olur çıkar. Hayat, bu ve bunun gibi acı örnekleri birçok kez göstermiştir bize.

​Peki bunun bir çözümü var mıdır ? uzmanlar bize hayır diyememenin depresyonla da alakalı olabileceği için mutlaka psikolojik destek almamızı söylüyor. Eğer herhangi br depresyon belirtisi yoksa ve çocukluktan gelme bir alışkanlık durumu söz konusuysa bunun için de nefis, mantık ve vicdan üçlüsünün sesine kulak vererek doğru kararı vermemizi belirtiyor. 

​Şunu unutmayın: Siz karşınızdaki insanlara hayır diyemedikçe onların talepleri daha da artacak. Bu böyle devam edecek; ta ki siz bir gün ‘hayır’ demeyi öğrenene kadar. Fakat artık iş işten geçmiş olacak ve sizin vakti zamanında tamam dediğiniz her şey bir anda unutulacak, o ‘hayır’ cevabı karşınızdakinin hafızasına kazınacak ve gözlerde kötü duruma düşen yine siz olacaksınız. O yüzden ikili ilişkilerde en başta sınırlarınızı çizin, hayır diyebilmeyi öğrenin, öğretin. Mutlaka faydasını göreceksiniz.

Hoşçakalın…

Tarsus Haber

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2018, 23:11

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER