banner1

Berber Esnafına Virüsten Sonra Bir Darbe de, Berberler Odasından

Berber Esnafına Virüsten Sonra Bir Darbe de, Berberler Odasından

Türkiye’de Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında  bir çok meslek grubu iş yerlerini açamamıştı.

Kabine kararları sonrasında açıklanan ”Kademeli normalleşme” uygulamasıyla, Covid-19 önlem ve tedbirleri kapsamında yayınlanan genelgeye göre  kuaför ve berber dükkanlarında yoğunluk oluşmaması adına randevulu çalışma sistemine geçilmişti.

Biriken borçlarını çalışarak ödemeye gayret gösteren ve pandemi dolayısı ile kapalı kalan iş yerleri yüzünden ağır darbe alan Berber ve Kuaförler açıklanan kararlar sonrasında toparlanmaya başlamıştı.

Aylardır siftah yapmadan dükkanları kapalı kalan berber esnafına Koranavirüs’ten sonra bir darbe de , Tarsus Berber ve Kuaförler Odası Başkanlığından geldi. Esnafa gönderilen mesajla birlikte yaz saati uygulamasına geçildiği belirtildi.

Değerli ustalarım diyerek başlayan mesajda ” Geçen yıl sizlerin menfaati ve hafta sonları sokağa çıkma yasaklarından dolayı üst birimlerimiz ile görüşülerek ve gerekli izinler alınarak pandemi dolayısıyla yaz mesaisi uygulamamızı sadece 2020 yılı için kaldırmıştık bu yıl ise genel kurul kararımıza uyarak 19.06.2021 cumartesi Yani bu hafta sonu yaz mesaimiz başlayacaktır. Yaz mesaisi uygulamamız da kapama saatine uymanız ve denetim yapan arkadaşlarımıza zorluk çıkarmamanız adına duyarlı olmanızı şimdiden rica ediyorum”, denildi.

ESNAF SIKINTILI SÜREÇTE TATİL Mİ OLUR?

Gazetemize ulaşarak konuyu aktaran Berber esnaflarından H.K; böyle bir süreçte keşke berber esnafınında fikri alınsaydı, dedi.

Berber esnafının zor bir süreci geride bıraktığını kaydeden H.K, ”Uygulama ile açıklanan genelge arasında 2 hafta var. Eskiden Cumartesi-Pazar tüm iş yerleri kapalıydı, şimdi Pazar günü hariç iş yerleri açık. Bizim müşterilerimizin çoğunluğu esnaf ve özellikle sanayi esnafı.

Cumartesi günü işi biten esnaf gelir bizde tıraşını olup eve gider. Tüm meslek grupları zor durumda. Bizlerde öyleyiz, Oda Başkanlığımızdan böyle bir mesaj gelmesi üzücü. Yaz saati uygulaması, serbest bırakarak isteyen esnaf çalışsın ,isteyen kapatsın önerisi gelebilirdi.

Ama Yönetim Kurulu kararımız var kapatıyoruz diyerek anası ağlayan esnafa darbe vurulmaz ki. Yazıktır, günahtır! Yanımızda işçi çalıştırıyoruz, herkes evine ekmek götürmekte. Mesajda geçen sene sormadan karar vermiştik diyorlar.

Virüsün en şiddetli dönemlerinden bahsediyorlar. Zaten dükkanlar yarı açıktı. Uygulama gariban esnafına darbedir. Yani şunu demek en doğrusu Berber Esnafına virüsten sonra bir darbe de, Berberler Odasından.! ”diye konuştu.

Tarsus Objektif

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2021, 11:49

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER