banner1

TTB’den Üye ziyaretleri; “Halen Rusya Ya Çalışmamız Devam Ediyor , Ama Şartlar Çok Ağır

TTB’den Üye ziyaretleri; “Halen Rusya Ya Çalışmamız Devam Ediyor , Ama Şartlar Çok Ağır

Borsa üyelerine gerçekleştirilen ziyaretler kapsamında Tarsus Ticaret Borsası Genel Sekreteri Hasan Şanlı, Tarsus Hal’i esnaflarından Fikri Kaplan’ı  ziyaretlerinde, narenciye, yaş meyve sebze ihracatı ile  sektörün yaşadığı sorunlar hakkında istişarede bulundular. 

Yaş meyve sebze ihracatında Türkiye'nin en büyük pazarının Rusya olduğunu, Ukrayna'nın ise 4'üncü sırada yer aldığını belirten Fikri Kaplan, ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirterek Borsanın üyeleri ile olan iletişimde gösterdiği nezaket ve iş bitiriciliği takdir ettiklerini ifade etti. 

Fikri Kaplan, sözlerine şu şekilde devam etti; “Halen Rusya ya çalışmamız devam ediyor , ama şartlar çok ağırlaştı. Yaş meyve sebze sektöründe ihracat pazarlarında tahsilat sürecimiz 2-3 ay geriden geliyor. Üreticimiz üretmeye devam ediyor. Baharla birlikte bir bolluk olacak.

En büyük pazarlarımız Rusya ve Ukrayna halen savaşta. Bu durum bizleri pahalıya patlıyor. Nakliye de yaşadığımız sıkıntı ise cabası. Rusya ve Ukrayna pazarlarında yerel paralarla ticaret yapıyoruz. Ama iki ülkenin de para birimlerinde aşırı değer kaybetmesinden dolayı ihracatçılarımız ciddi şekilde mağdur olmuş durumda. Alacaklarımız yüzde 50'nin üzerinde eridi.  

Diğer yandan bazı bankalar Ruble ile işlem yapmıyor. Ruble hesabımızı ne dolara ne de başka cins paraya çeviremiyoruz. Bu durum da mağduriyetimizi daha da artırıyor. 

Bu iki ülkeyle ilgili olarak bizler alacaklarımızın temini, tedarik zinciri ve alternatif dağıtım yolları bulmak için çaba sarf ediyoruz.  

Diğer yandan da çok şükür pazar çeşitliliğimizi  artırmaya yönelik gayretimiz devam ediyor. Romanya, Polonya gibi ülkelere de mal göndermeye devam ediyoruz.” Dedi. 

Hasan Şanlı ise, “Öncelikle içinde bulunduğunuz böyle bir ortamda şevkiniz kırılmadan dur, durak demeden başarıyla işlerinizi yönetmeniz memnuniyet verici.

Bizlerde Borsa olarak savaşın ilk günlerinden itibaren TOBB ve Bakanlığımız nezrinde girişimlerimiz başlattık.

Öncelikle ihracatçımızın parasını değer kaybetmeden tahsili için çalışmalarımızı yürütürken, alternatif yol güzergahlarını ülke ülke bildirdik. Biz sizlerle çıktığımız yolda beraberiz” dedi. 

S. G.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER