Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?
07 Mart 2021 23:49

SEÇMELİ DERSLERE ‘ ÇEVRESEL KORUMA ‘ DERSİ GETİRİLMELİDİR


ONUR BENLİ
İnsanoğlunun doğadan yararlanma çabaları günümüzde çevre kirliliğine neden olmaktadır. Çevre kirliliği gün geçtikçe istenmedik boyutlara ulaşarak insan sağlığı için zararlı hale gelmiştir.
Günümüzde çevre bilinci yeterince oturmamıştır. Bu ancak ilköğretimden başlayacak kaliteli bir eğitimle mümkündür. Eğitim; çevre bilincini, doğa sevgisini ve hayvan sevgisini kazandırarak bunun gelişimine katkıda bulunur. Çevre eğitimi aile ortamında başlamakta ve okul eğitimi ile devam etmenin yanı sıra broşür, dergi, internet, radyo ve televizyon, müze gezileri, doğa yürüyüşleri gibi faaliyetlerle hayat boyu devam eder.
İnsanoğlu ihtiyaçlarını karşılamak ve neslini devam ettirmek için sürekli üretim ve tüketim faaliyetlerinde bulunarak çevreye olumsuz müdahalelerde bulunmaktadır. Bu sebeple ortaya çıkan çevre sorunları okullarda çevre eğitimi derslerinin okutulmasını zorunlu hale getirmiştir. Fen Bilimleri dersini kapsayan bu konu da 6. sınıflarda ‘Çevre ve Bitki’ başlığı ile çevre konusu ele alınmış ve pil kullanımının çevreye verdiği zarar anlatılmıştır. 7. sınıflarda çevre konusu daha geniş ele alınmış olup ‘Gezegenimizi Tanıyalım ve Koruyalım’ ünitesi , 8.sınıflarda ‘Canlılarda Üreme, Büyüme ve Gelişme’ ünitesi içerisinde çevre konularına yer verildiği görülmektedir. Kısacası yeni Fen ve Teknoloji kitaplarında çevre konularının daha fazla yer aldığı söylenebilir.
Ozon tabakasındaki tahribat, ormanların katledilmesi, suların kirletilmesi, çöp problemi, hava kirlenmesi, gürültülü şehir yaşamı, ulaşım sorunları, bitki türlerinin yok olması, iklimin değişmesi gibi konular bugün dünyanın en büyük problemlerindendir. Bu nedenle çevre sorunlarının baş edilemez boyutlara ulaşması, çevre duyarlılığının artması çevre eğitiminin önemini arttırmaktadır. Büyük felaketlerin önüne geçmek adına özellikle okullarımızda son yıllarda Fen ve Teknoloji derslerinde çevre konusu ele alınmasına rağmen en azından seçmeli dersler kapsamında ‘ Çevresel Koruma’ dersi getirilmelidir. ‘ Fen ve Teknoloji’ eğitimi yanında ‘Çevresel Koruma’ dersi ile ilköğretim çağındaki öğrenciler daha da bilinçlendirilmiş olacaklardır.
Böylece çevre bilincine gereken önem verilerek çevre sorunlarının önemi daha kolay anlaşılmış olacaktır.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Tüm Yazıları »
SON DAKİKA
Tarsus Ticaret Borsası Yönetim Kurulu toplantısında 'Yeni Normalleşme' görüşüldü.
Tarsus-Mersin ve Tarsus-Adana tren seferleri ne zaman başlayacak?
Suriyeli babanın 'kaçırıldı' dediği kızı, Tarsus'ta bulundu
Tarsus'ta Bolatlı Mahallesinde Bir Ev ve Otomobile Ateş Açan Şahıs Yakalandı
Mersin Büyükşehir ve Yenişehir Belediyesinin Taş Ocağı Açmak İstemesine CHP'li Meclis Üyesi de Karşı Çıktı
Tarsus'ta devrilen motosikletin sürücüsü hayatını kaybetti
Tarsus Emniyet Müdürlüğü Ekipleri Denetimlerini Sürdürüyor
Mersin Büyükşehir, Konserler İle Evlere Konuk Oluyor
Ekonominin Çarkları İçin ‘Kontrol’ Şart
Büyükşehir, Mevsimlik Tarım İşçilerine Desteğini Sürdürüyor