Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?
02 Aralık 2021 09:51

MATEMATİĞİN 4 AŞAMASINI BİLDİKTEN SONRA MATEMATİĞİ ÇOK KOLAY ÖĞRENECEKSİNİZ


ONUR BENLİ
Değerli okurlarım;

Her şeyden önce unutmayalım ki matematik öyle sanıldığı gibi zor bir ders değildir. Çeşitli sebeplerden dolayı matematikten soğuyan öğrenciler peşin hüküm yaparak kendilerine engel olmaktadırlar. Matematik dört temel aşamadan geçerek öğrenilebilir.

Öğrenmenin ilk aşaması önyargıdan kurtulmaktır. Başaracağınıza inanmadığınız hiçbir şeyi başaramazsınız. Bunun tam tersi başaracağınıza inandığınız her şeyi mutlaka başarırsınız. Yeter ki yaptığınız işin olumlu tarafına odaklanmayı unutmayın. Matematik size göre çok zor bir ders olsa bile ki gerçekte kolay bir derstir başarabileceğinize kendinizi inandırırsanız başarırsınız. İnanmak önyargılarınızın kırılmasını sağlayacaktır.
Öğrenmenin ikinci aşaması ise; öğrencilerin matematik sorularını anlamadıkları yönünde. Soruları anlamak için mutlaka okuyun. Soru köklerinin anlaşılamaması sıkça karşılaşılan durumlardan bir tanesidir. ‘ İşlem kabiliyetim çok iyi fakat çözüme ulaşamıyorum’  diyen öğrenciler unutulmamalıdır ki ‘ temeli sağlam olmayan bina en küçük etkilerde bile yıkılabilir ‘. Yani matematiğin temel direklerinden bir tanesi de okumaktır. Soruyu okumadan, püf noktayı yakalamadan çözemezsiniz. Soruyu okumak ve anlamak soruyu çözmenizdeki anahtar hamledir.

Matematiği öğrenmenin üçüncü aşaması kişinin matematikteki konulardan hangisi ya da hangilerini bilmediğini fark etmesidir. Sınavlar ilköğretim 6. sınıftan başlayıp lise son sınıf konularına kadar olan konuları kapsadığını düşünecek olursak ( üniversite sınavına girecek öğrenciler için ) öncelikli olarak 6. sınıftan itibaren bütün konuları çalışmalısınız.

 Örneğin TEOG sınavına hazırlanan öğrenci 8. sınıf konusu olan üslü sayılar konusunu anlamadığını başaramadığını düşünüyorsa öncelikli olarak 6.sınıftaki üslü kuvvetler konusuna çalışıp konuyu kendi çabası ya da öğretmen destekli öğrendikten sonra bolca test çözmelidir. Aynı işlemi 7.sınıf konusundaki tamsayılarda üslü işlemlerde yapıp 6 ve 7.sınıf üslü konularını halledip 8.sınıf üslü sayılara çalışmalıdır. Böylelikle üslü sayılar konusunu öğrenci daha kolay kavrayıp bolca test çözerek test tekniğini de geliştirmiş olacaktır. Bu teknik aslında alfabeyi bilmeyen kişi heceyi bilmez, heceyi bilmeyen kişide okuyamaz ile aynıdır. 6.sınıf üssü kuvvetleri bilmeyen 7.sınıf tamsayılarda üslü işlemleri öğrenemeyen öğrenciler 8.sınıf üslü ifadeleri tam kavrayamazlar. Sıfırdan matematiği iyi bir düzeye getirmek için temele inmek şarttır.

Matematiği öğrenmenin dördüncü ve son aşaması da bol bol test çözmektir. Bolca test çözerek pratik kazanırsınız. Az antrenman yapan bir sporcunun durumuyla çok antrenman yapan sporcunun durumu aynı değildir. Doğal olarak çok soru çözmek çok antrenman yapmaktır.
Unutulmamalıdır ki her başarısız hamle başarının ilk adımıdır.

Herkese iyi hafta sonları dilerim.
                                                                                                                                                           Onur BENLİ
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Tüm Yazıları »
SON DAKİKA
Tarsus'ta Terör Örgütü PKK/KCK Operasyonunda 5 Şüpheli Yakalandı
Tarsus Belediyesi Karavan Park İlgi Odağı Oldu
Tarsus'ta 18 Yaşındaki Genç İntihar Ederek Hayatını Kaybetti
Tarsus Belediyesi Minik Kalpleri Patili Dostlarla Buluşturmaya Devam Ediyor
Tarsus'ta vezneler hafta sonu da açık
Tarsus'ta denetimli serbestlik yükümlülerine "bağımlılıkla mücadele semineri" verildi
Tarsus'ta Paramedik Mezunu Genç, Bıçaklanan Kişiye Müdahale Ederek Hayatta Kalmasını Sağladı
STEM Merkezi Atölye Kayıtları Başladı
Büyükşehir Tarsus Eğitim Ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi’nde 24 Kasım Etkinliği
Başkan Seçer, Büyükşehir’in Öğretmenlerinin Gününü Kutladı