Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?
07 Mart 2021 23:42

BİTİŞİK EĞİK EL YAZISININ ÇOCUKLARIN EĞİTİMİNE VE ZİHİNSEL GELİŞİMİNE FAYDALARI


ONUR BENLİ
Günümüzde okula yeni başlayan öğrencilere etkili ve güzel yazı öğretimi eğitimcilerin üzerinde durduğu en önemli konulardan biridir. Çünkü çocukluk yıllarında öğrenilen bu beceriler bireyin hayatı boyunca devam etmektedir. Eğik el yazısının kullanılması çocuğun zihinsel, bedensel ve sosyal gelişimi ile ilgili araştırmalara kadar dayanmaktadır.
Araştırmalara göre bitişik eğik yazı sürekli ve hızlı yazılmaktadır. Dik temel yazıda her harften sonra durulduğu için yazı süreci sık sık kesilmekte ve yavaşlamaktadır. Bu durum düşünce sürecini de desteklemektedir. Bitişik eğik yazıdaki süreklilik ve hız, düşünce sürekliliği ve hızı ile birleşerek gelişim daha sürekli hale gelmektedir. Aynı zamanda bitişik eğik yazı öğrencinin yazı yazarken harflere, harf bağlantılarına ve ayrıntılara dikkat etmesini zorunlu kılmaktadır. Bu durum öğrencinin dikkatini önemli oranda geliştirici olmaktadır. Bitişik eğik yazının sürekli, akıcı ve hızlı olması öğrencinin düşüncesini unutmadan yazıya aktarmasını da kolaylaştırmaktadır. Düşüncesini kaybetmeden hızla yazıya aktarabilen bir öğrenci kendini daha iyi ifade edebilmektedir.
Aynı araştırmalara göre bitişik eğik yazı öğrencinin beden gelişimine de uygundur. Okul çağı çocuklarının kalemi ellerine ilk aldıklarında eğik ve dairesel çizgiler çizdikleri bilindiğine göre ve bu yaş çocuğunun kalem tutan parmak kaslarının gelişimine en uygun yazı bitişik eğik yazı olmaktadır. Dik kalem tutmak ve dik yazı yazmak daha zordur.
Bitişik eğik el yazısı öğrencide yazı yazma isteğini arttırmakta, ilgi uyandırmakta, yazı yazmayı sevdirmekte, öğrencilerin yaratıcılıklarını geliştirmekte, süslü yazı yazma zevkini kazandırmaktadır.
Gelişmiş ülkelerin çoğunda öğrencilere bitişik eğik yazı ile okuma yazma öğretilmektedir. Örneğin; İrlanda, Norveç, İsveç, Danimarka, Fransa, İngiltere, Kanada, Almanya, Belçika gibi birçok ülkede bitişik eğik yazı ile okuma yazma öğretimine başlanmıştır. Finlandiya ise ABD’den sonra 2016 yılında bitişik eğik yazıyı bırakıp tablet, bilgisayar kullanma kararı alan ilk Avrupa ülkesi olmuştur. Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programına (PISA) göre Finlandiya’nın bu geçiş sonrası performansının nasıl etkileneceği beklenmektedir.
Ülkemizde bitişik eğik yazıya geçilirken hiçbir tedbir alınmamıştır. Bu tedbirlerin alınarak bu işin ilkokul boyunca (1-2-3-4) devam ettirilmesi, defterlerin her yıl 1, 2, 3, 4 sınıflar için yeniden bitişik yazıya uygun şekilde yapılandırılması, hatta öğretmenlerin ve müfettişlerin eğitim alması gibi şartlar oluşturulması lazım. Ülkemizde 1.sınıftan sonra hemen normal deftere geçilmekte ve bu da el yazısını bozmaktadır. Bu durum 2, 3, 4 sınıflarda devam ettirilerek Türkçe dersinin yanında Güzel Yazı dersi de getirilerek takip edilmelidir.
Bitişik eğik yazı; Ülkemiz çocuklarının eğitimine ve zihinsel gelişimine büyük katkılar vererek, öğrencilerimizin düşünen, anlayan, sorgulayan, öğrenmeyi öğrenen, bilgiyi kullanabilen, sorunları çözebilen olarak yetişmesinde önemli rol oynayacaktır.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

Yorumlar (3)

VELİ
12:16, 30 Mayıs 2017 Salı
Ülkemiz, kolaylığa alıştırılmış yılar önce kuruluş döneminde. Kolaylığa alışınca çocuklar, hayatın zorlukları ile karşılaştığında sudan çıkmış balık gibi oluyor. Ülkemiz için tamda istenilen durum. Ülkemizde bilim adamı azlığının, tembel çocukların ve işsizliğin temel nedeni alfabedir. Atatürk alfabe değişikliği ile, bu ülkeye bombalardan çok daha fazla zarar vermiştir. Nitekim Japonya, Almanya gibi ülkeler dünyanın en iyileri arasında. Çünkü bir gecede hafızaları silinmedi. Alfabe ille değişecekti, neden Göktürk alfabesi gelmedi? Sorulacak daha çok soru var, bilinmeyen ve şaibelerle dolu tarihimiz hakkında. Şu koruma yasası bi kalksaydı da, gerçekler korkusuzca açıklansaydı. Yine de öğrenmek isteyenler için, devlet arşivleri halka açıldı. İmkanı olan araştırsın.
Ahmet çelik öğretmen
21:35, 18 Mayıs 2017 Perşembe
İlkokuldan sonra çocuklar el yazısını bırakıyor yada bıraktırılıyorlar bunun takipçisi olunmadığı için yurumedi .
ahmet çuhadar-emekli öğretmen
19:35, 18 Nisan 2017 Salı
bugüne kadar,bitişik eğik yazının zaman kaybı ve zahmet olduğu kanaatindeydim...sayın onur benli'nin gayet mantıklı ve yöntemsel olarak gerekliliğiyle ilgili bu makalesini okuduktan sonra kanaatim tamamen değişti ve ikna oldum...bu makaleyi kaleme alan arkadaşımızı kutluyorum..bu konuyla ilgili olan mercilerin bu önerileri önemseyeceklerini umuyorum..
Yazarın Tüm Yazıları »
SON DAKİKA
Tarsus Ticaret Borsası Yönetim Kurulu toplantısında 'Yeni Normalleşme' görüşüldü.
Tarsus-Mersin ve Tarsus-Adana tren seferleri ne zaman başlayacak?
Suriyeli babanın 'kaçırıldı' dediği kızı, Tarsus'ta bulundu
Tarsus'ta Bolatlı Mahallesinde Bir Ev ve Otomobile Ateş Açan Şahıs Yakalandı
Mersin Büyükşehir ve Yenişehir Belediyesinin Taş Ocağı Açmak İstemesine CHP'li Meclis Üyesi de Karşı Çıktı
Tarsus'ta devrilen motosikletin sürücüsü hayatını kaybetti
Tarsus Emniyet Müdürlüğü Ekipleri Denetimlerini Sürdürüyor
Mersin Büyükşehir, Konserler İle Evlere Konuk Oluyor
Ekonominin Çarkları İçin ‘Kontrol’ Şart
Büyükşehir, Mevsimlik Tarım İşçilerine Desteğini Sürdürüyor