Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?
12 Ağustos 2020 18:55

Tarsus'ta Bisiklet Anketi Yapıldı


Tarsus Kent Konseyi ‘Bisiklet Dostu Kent Tarsus’ sloganıyla bir anket düzenledi. Anketle Tarsus halkının genel olarak bisiklet ve bisikletli ulaşımla ilgili görüş ve düşüncelerinin belirlenmesi amaçlandı.

Kent Konseyi olarak; kentin her geçen gün daha da içinden çıkılmaz hale gelen trafik yoğunluğunun çaresinin, birçok dünya kentinde başarıyla uygulandığı gibi kentte ulaşım amaçlı bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması olduğuna inanıyoruz ve bu amaçla yoğun bir biçimde çalışıyoruz.

Kent Konseyi bünyesinde “Bisiklet Çalışma Grubu” ve “Tarsus Bisiklet Topluluğu” kuruldu ve faaliyetleri yoğun biçimde devam ediyor.

Tarsus’un “Bisiklet Dostu Kent” haline gelebilmesi için yapılması gerekenlerle ilgili kapsamlı bir rapor hazırlandı ve ilgili kurumlara sunuluyor.

Aynı amaçla bir anket düzenlendi. İnternet üzerinde 277 kişiye uygulanan ankete Tarsus Üniversitesi de destek verdi.  Bu anket sonuçlarında Tarsus’un bisiklet durumu ortaya konuldu. Yapılan ankette dikkat çeken sonuçlar şunlardır;

Araştırmaya katılanların; %51,3’ü erkek, %48,7’si kadındır.

Katılanların çoğunluğu, 36-45 yaş aralığındadır.

Katılımcıların %66,4’ü Önlisans/Lisans düzeyinde eğitime sahiptir.

Hanehalkı geliri %56,7 oranında 5001 TL ve üzerindedir. Katılımcıların %48,4’ü kamu çalışanıdır.

Bisiklet kullanmayı bilenlerin oranı %91,3; kullanabileceği bir bisiklet bulunanların oranı ise %60,3’tür.

Katılımcıların %57,4’ü mevcut ulaşım tercihlerinden memnunken, memnun olmayan 145 kişiden %33,8’i maliyetlerin yüksek olduğunu, %31,7’si ise trafik sıkışıklığını memnuniyetsizlik nedeni olarak belirtmiştir.

Katılımcıların aylık ulaşım harcaması %18,8 oranında 201-300 TL arasındadır.

Evden iş yerine veya okula güvenli bir bisiklet ağı olması durumunda bisikleti ulaşım aracı olarak tercih edeceğini belirten katılımcıların oranı %93,1’dir.

Katılımcıların %57,4’ü bisikleti spor amacıyla kullanmakta, %31,8’i bisikletin en önemli faydasının çevreye verilen zararı azaltması olduğunu belirtmekte ve %30,7’si ise en önemli faydanın sağlığın desteklenmesi olduğunu söylemektedir.

Katılımcıların %35,7’si trafiğin az olduğu yerlerde bisiklet yolu olmasa da bisiklet kullanabileceğini ifade ederken, diğer yandan %34,7’si sadece bisiklet yolu olan yerlerde kullanacağını belirtmiştir.

Son olarak; katılımcıların %58,8’i bisiklet çalışmalarına gönüllü olarak katılabileceğini bildirmişlerdir.

Araştırmanın diğer kısmında;

Katılımcıların cinsiyetlerine, mesleklerine, öğrenim durumlarına ve hane halkı toplam gelirlerine göre bisiklet kullanmayı bilme durumu ve kullanabileceği bir bisiklet olup olmadığı incelenmiştir.

Buna göre kadınların %84,4’ü ve erkeklerin %98,5’sı bisiklet kullanmayı bilmekte, kadınların %54,8’inin ve erkeklerin %65,5’inin kullanabileceği bir bisiklet bulunmaktadır.

Öğrencilerin tamamı ve özel sektör çalışanlarının %97,2’si bisiklet kullanmayı bilmektedir. Bisiklet kullanmayı bilme oranı en düşük olan grup %75 ile işsiz olanlardır.

Öğrencilerin %81,8’inin, serbest meslek mensuplarının %70,5’inin kullanabilecekleri bir bisiklet mevcutken, işsizlerin %62,5’inin kullanabilecekleri bir bisiklet mevcut değildir.

Ortaokul mezunlarının tamamı, lisansüstü mezunlarının %92,7’si ve lise mezunlarının %92,1’i bisiklet kullanmayı bilmekte, ilköğretim mezunlarının %55,6’sının kullanabileceği bir bisiklet bulunmaktadır.

Öte yandan lisansüstü mezunlarının %24,4’ünün kullanabileceği bir bisiklet bulunduğu tespit edilmiştir.

Hanehalkı toplam geliri 0-1000 TL arasında olanların tamamı, 1001-3000 TL arasındakilerin %90,6’sı, 3001-5000 TL arasındakilerin %91,4’ü ve 5001 TL ve üzerindekilerin %91,7’si bisiklet kullanmayı bilmektedir.

1001-3000 TL aralığındaki gelir grubunun %46,9’unun kullanabileceği bir bisiklet mevcut iken, 5001 TL ve üzerindekilerin %37,6’sının kullanabileceği bir bisikletleri mevcuttur.


Etiketler:


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Tarsus'ta Feci Olayda Devrilen Traktörün Altında Kalan Karı Koca Hayatını Kaybetti
Tarsus'ta Feci Kaza Kontrolden Çıkan Araçta Bulunan 1 Kişi Yaralandı
Çamlıyayla'da mahsur kalan 11 kişi kurtarıldı
MESKİ’den fatura son ödeme tarihi hakkında bilgilendirme
Tarsus'ta Silahlı Kavgada 1 Kişi Ağır Yaralandı
Tarsus’ta 9. Kattan Düşen Meral Atay Adlı Kadın Hayatını Kaybetti
Hasan Podak'ın Listesi Ak Parti Genel Merkezi Tarafından Onaylandı
Çamlıyayla'da yürüyüş ekibi mahsur kaldı
Tarsus'ta tartıştığı 2 kişiyi av tüfeğiyle vuran zanlı tutuklandı
Denize Giren Kadın Kayboldu