Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, İmar Planı’na itiraz eden vatandaş sayısı15 bin kişi

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, İmar Planı’na itiraz eden vatandaş sayısı15 bin kişi

Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz, İmar Planı’nın yeniden gözden geçirileceğini söyledi ve ekledi: ‘Plana itirazlar organize’

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz,  İmar Planı’na itiraz eden vatandaş sayısının 15 bini bulduğunu belirterek, “Normal şartlarda bin, iki bin, üç bin itiraz olabilir ama 15 bin itiraz olması bu işin organize işlev sonucu ortaya çıktığını gösteriyor” dedi. Kocamaz, vatandaşların plana itiraz etmesi için belli merkezlerden mesaj gönderildiğini de ileri sürdü ve “Bunun içinde üzülerek söyleyeyim bir milletvekili dahi var” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Mart ayı olağan toplantısı yapıldı. Toplantının dilek temenniler bölümünde söz alan Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, mecliste kabul edilen, askı süresinde binlerce kişinin itiraz ettiği 1/5 bin ölçekli Nazım İmar Planı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Planın belediye meclisinde oy birliğiyle kabul edildiğini kaydeden Kocamaz, “CHP’lisi, Ak Partilisi, MHP’lisi, HDP’lisi hep birlikte, oybirliğiyle bu kararı aldık. Hatta ben sizlere teşekkür ettim ve alkışlattım. Bu Allah’ın kanunu değil. Elbette askı sürecinde itirazlar olacak, itirazlar değerlendirilecek ve imar planı en az memnuniyetsizlikle hayata geçirilecek. Ama bu planın 15 yıldır bir türlü hayata geçirilememiş olmasının verdiği bir rahatsızlık vardı. Bu işin içerisine siyaset girdi. Bu konuda üzgünüm. Bütün siyasi partilerin katkısıyla onaylanan bu planın içine tekrar makarayı geri sardırmak için organizasyon yapılması, belli telefonlardan ısrarla itiraz edin diye mesajlar çekilmesi ve matbu dilekçeler hazırlanarak vatandaşa itiraz edin denilmesi gerçekten hoş olmadı. Bunun içinde üzülerek söyleyeyim bir milletvekili dahi var. Bu üzüntü verici. Bazı yerlerden de insanlara mesajlar çekildi. Mezitli ve Yenişehir bölgesinden. Vatandaşımız böyle bir olayda haklı ya da haksız itiraz etti. Ben bir ara belediye önünde bekleyenlere sordum, nedir konu dedim. Valla bize mesaj geldi, itiraz edin dediler, ben de geldim dedi. Konu ne? Neyle ilgili, senin orada ne gibi değişiklik var? Bilmiyorum. Böyle bir konuda üzülmemek elde değil” dedi.

Plan çalışmalarının Eylül 2015’te başladığını, 6 Şubat 2018’de de kabul edildiğini hatırlatan Kocamaz,  “Bu planla daha önce parça parça yapılmış, birbiriyle ilgisiz planlara sahip olan kentimiz, bütünsel, birbiriyle uyuşan, adil bir plana kavuşmuş oldu. Yıllardır birikmiş sorunlara çözüm getiren, kentin önünü açan bu planda bazı maddi hatalar bulunması elbette mümkün. Arkadaşlarımız vatandaşlardan gelen dilekçeleri tasnif ediyorlar. Bunlar tek tek incelenecek. Planın hazırlandığı bölgede yaklaşık 93 bin parsel var. Bu itiraz dilekçelerinin sayısı 15 bin civarında. Normal şartlarda bin, iki bin, üç bin itiraz olabilir ama 15 bin itiraz olması bu işin organize işlev sonucu ortaya çıktığını gösteriyor” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz, konuşmasını şöyle sürdürdü:  “Dört konuda itirazlar yoğunlaşıyor. Biri kıyı kenar çizgisiyle ilgili bölgede yoğunlaşıyor. Kıyı kenar çizgisini bizim değiştirme şansımız yok. Biz onun dışında çekme sınırı bırakmışız. Arkadaşlarımız değerlendirecekler. Bir diğeri dere yataklarında yoğunlaşıyor.Geçmişte dere yataklarına imarlar verilmiş. DSİ, dere yataklarının nirengi noktasından 50 metre sağa, 50 metre sola boşaltılmasını istiyor. İmar planına da bu konuldu. Buna itirazlar var. Bunu da DSİ ile görüşeceğiz.  Bir diğer konu yüksek gerilim hatlarıyla ilgili. Yüksek gerilim hatlarının altında vatandaşın arsası var. Buralar TEDAŞ’ın talebiyle yeşil alan yapılmıştı. Bunu TEDAŞ ile tekrar görüşeceğiz. Tabi vatandaşın çok yüksek binalar yapması mümkün değil. Tellerin salınımlarıyla ilgili değerlendirme yapacaklar. Bu tellerle ilgili aslında benim gönlüm el vermiyor.

Bir diğer konuda özel proje alanlarıyla ilgili. Vatandaş bu plan yapıldığında evi hemen yıkılacak sanıyor. O bölgede sizinle anlaşılmadan, belli bir sayıya ulaşılmadan kentsel dönüşüm yapılması mümkün değil. Siz anlaşacaksınız. Biz vatandaşımızın daha sağlıklı mekanlarda yaşamasını sağlamaya çalışıyoruz.”


Benzer Haberler


Etiketler:


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

Yorumlar (1)

Asd
22:14, 13 Mart 2018 Salı
Komik 😀
SON DAKİKA
Mersin’de Kamyonun Çarptığı Trafik Polisi Şehit Oldu
Kamyon, Polis Aracı ve Otomobili Ezdi: 3'ü Polis 6 Yaralı
FAHRETTİNPAŞA ORTAOKULUNDA MİNİKLER HAVACILIĞA İLK ADIMLARINI ATTI
Adanalıoğlu'nda Feci Kaza 1 Ağır Yaralı
Tarsus Şehit Yurdakul Alcan Ortaokulu’ndan Eko Okul Çevre Şenliği
Tarsus cezaevinde intihar
MERSİN’DE DEV DALGALAR KORKUTTU
Mersin’de Doktorun Otomobilinden 44 Kilo Esrar Çıktı
Mersin İşkur Kamu Kurumlarına Bin 100 kişi alacak
Tarsus’ta Bir Kadın İntihar Girişiminde Bulundu