Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?
ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİNİ VE SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN ÇOK BÜYÜK TEHLİKE “ TABELA KOLEJLERİ”

ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİNİ VE SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN ÇOK BÜYÜK TEHLİKE “ TABELA KOLEJLERİ”

Haber-Yorum:Çağın MANAY
Özel okul sayısı ülkemizde ,bölgemizde, sehrimizde, ilçemizde hatta mahallemizde her geçen gün artıyor. Dershane ve etüt merkezlerinin önümüzdeki yıllarda tamamen kapatılacağı için bu kurum sahipleri bu duruma yasal bir çözüm bulmaya çalışıyorlar.
Çünkü kimse böyle ciddi bir ranttan vazgeçmek istemiyor. En yasal yolla okul çatısı altında yine bu faaliyetleri sürdürdüklerini bir de isimlerinin başına Kolej kelimesi ekliyerek kolejcilik yaptıklarını iddia ediyorlar. Asıl tehlike burada başlıyor. Çünkü sadece tabalesanda kolej yazan bu kurumların hiçbiri gerçek anlamda kolej eğitimi vermeden dershane ve etüt mantığı ile yoluna devam ediyor. Çünkü okul mantığı ile bu işi yürütmek dershane mantığı ile yürütmekten daha pahalıya geliyor. Okulların ders başarısı dışında öğrenciye kazandırması gereken bir çok işlevi vardır. Okulların öncelikli görevi öğrencileri bir bütün olarak ele alıp,onları derslerde olduğu kadar yabancı dil, sanat, spor ve kültürel alanda da yetişmesini sağlayarak çocuklarımızı çağdaş dünya ile rekabet edebilecek donanımlara sahip kılmaktır. "Tabela Koleji" mezunu olan öğrenciler bir üniversite kazanıp,bir meslek sahibi olabilirler. Bunun geçici bir kelebek etkisi oluşturacağını söyleyebilirim.İlerleyen zaman içinde mutsuz, asosyal bireyler olarak yetiştikleri için mutsuzluğa ve yalnızlığa mahkum olan ziyan olmuş bir gençlikle karşı karşıya kalacağımız endişesini taşıyorum. Dershane ve Etüt sisteminin okulların yerini alması ,sadece akademik derslerle eğitim öğretim yapılması bir tarafı sulanıp diğer tarafı kurak bırakılan bir ağacın zamanla tamamının kuruyacağı gerçeğini doğurmakta ve bu tehlike ile bizi karşı karşıya bırakmaktadır.
Buradan Milli Eğitim yetkililerini uyarıyorum "Kolej" ismini her önüne gelen kullanmasın bunun için standartlar belirlensin(Yabancı dil programı, sanat çalışmaları,spor çalışmaları,yetenek çalışmaları,vb) Velileri uyarmak istiyorum Tabelasında "Kolej" yazan her kurum kolej eğitimi vermiyor. Mutlaka çocuğunuzu vereceğiniz okulun eğitim sistemini ve çok yönlü bireyler yetiştirip yetiştirmediğini araştırın.
Neticede harcadığınız paranız değil çocuklarınızın geleceği ve mutluluğu olacaktır.
 

Benzer Haberler


Etiketler:


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

Yorumlar (1)

Oğuz.
10:26, 6 Aralık 2018 Perşembe
Kesinlikle çok yerinde ve doğru tespitler👏👏👏. Değerli velilerimizin iyi bir araştırma yapmadan hiç bir şekilde öğrencisinin kaydını yapmamalı. Böyle değerli Haberler yaptığınız için Tarsus Objektif ailesine teşekkür ederiz.
SON DAKİKA
Tarsus Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi eTwinning Unvanı Almaya Hak Kazandı
Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Büyüyor
Mersin'de PKK'nın gençlik yapılanmasına operasyon: 15 gözaltı
Tarsus’ta Maç Sonu Olaylar Çıktı
DP Adayı Yılmaz Zoru Başarıyor
Tarsus Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Listesinde, Çanakkale Zaferinin 104. Yıl Dönümü Etkinlikleri
Tarsus'ta Feci Kaza 1 Ağır Yaralı
Tarsus Şehitler Tepesi Mahallesi Kadın Muhtar Adayı Çok İddialı
Tarsus'ta Feci Kaza 1 Ölü
Tarsus’ta Aybars bebek için 24 saatte 200 bin tl toplandı